При купівлі вживаного автомобіля багато хто віддає перевагу машинам з Європи або Америки. Як правило, вони в кращому стані ніж ті, що їздили вітчизняними дорогами, і коштують дешевше. Але будь-який привезений з-за кордону автомобіль потрібно розмитнити.
Правила розмитнення авто у 2022 році
На розмитнення автомобіля, що ввозиться з-за кордону, дається десять днів. Якщо не зробити все у строк, то буде накладено штраф. Але в деяких ситуаціях розмитнення авто не потрібне:
- тимчасове перебування автомобіля на території України. У цьому випадку водій повинен перетинати кордон кожен 10 днів, причому в'їзд та виїзд мають здійснюватись через різні митні пункти;
- транзитне переміщення машини територією України;
- власник авто – громадянин іншої країни, але із правом проживання в Україні. Автомобіль може перебувати на території країни без розмитнення 1 рік;
- власник машини – громадянин України, що офіційно працює в іноземній компанії. Протягом 365 днів після перетину кордону дозволено їздити на службовому транспорті із закордонними номерами;
- власник автомобіля – громадянин України, який перебуває на тимчасовому обліку у консульстві іншої країни. У такій ситуації один раз на рік можна ввозити одне легкове авто не більше ніж на 60 днів;
- громадянин України, який перебуває на території країни, не більше 5 днів. В'їзд та виїзд мають здійснюватися на одному митному пункті;
- громадяни України та іншої країни із спільним правом володіння машиною. Розмитнення може бути відкладено не більше ніж на 1 рік.
Розмитнити автомобілі з Європи, Америки або іншої країни можна на будь-якому митному пункті. Для цього необхідно підготувати пакет документів:
- паспорт та ІПН;
- договір купівлі-продажу;
- техпаспорт або свідоцтво про реєстрацію автомобіля;
- водійське посвідчення;
- страхування;
- довідка про зняття транспортного засобу з обліку в іншій країні;
- сертифікат, що підтверджує відповідність екологічним нормам (якщо екологічний стандарт не вказано у техпаспорті);
- документ із зазначенням вартості автомобіля (рахунок-фактура, експортна декларація та ін.);
- митна декларація. Якщо вона не оформлялася, необхідно оплатити митні платежі.
Список документів може змінюватися в залежності від ситуації, тому багато хто воліє звертатися до фахівців. Розмитнювати можна будь-яку кількість транспортних засобів, що відповідають екологічним стандартам. Розмитненню не підлягають тільки автомобілі, зібрані або вироблені на території Росії.
Скільки коштує розмитнення авто в Україні
Одне з найактуальніших питань, що виникають при ввезенні авто, – скільки коштуватиме його розмитнення. Вартість включає кілька платежів.
- Ввізне мито (митний збір): у 2022 році в Україні розмір збору дорівнює 10% вартості авто. Але із цього правила є винятки. Для нових легкових авто з об'ємом двигуна понад 3 л мито становить 5%, для автобусів місткістю понад 10 місць та з дизельним двигуном об'ємом понад 5 л – 20%, електромобілі не обкладаються митом. Пільговий митний збір також поширюється на вживані авто, привезені з країн, із якими укладено угоду про вільну торгівлю: Канада, Грузія, ЄС.
- Акцизний збір: розмір акцизу розраховується за формулою «базова ставка х вік авто х коефіцієнт двигуна». Базова ставка постійна, вона залежить від обсягу та типу мотора. Для визначення віку необхідно з цього року відняти рік випуску машини і відібрати 1. Для уживаних транспортних засобів старше 15 років це значення дорівнює 15. Акцизний збір для гібридних автомобілів становить 100 євро. Для електрокарів – 1 євро за 1 кВт ємності акумулятора.
- ПДВ: розмір податку – 20 % від вартості машини, акцизу та мита. До кінця 2022 року при розмитненні електромобіля в Україні оплата ПДВ не потрібна.
Розмитнення авто вимагає також плати за держреєстрацію, оплати збору до Пенсійного фонду (за першої реєстрації в Україні), транспортного податку (якщо вартість машини перевищує 200 мінімальних зарплат, а її вік менше 5 років).
Підрахунок вартості розмитнення досить складний, тому є калькулятор розмитнення авто.
Допомогти розібратися з нюансами ввезення в Україну автомобіля із закордонними номерами можуть фахівці нашої компанії.
Lut. 16, 2022